تزریق چربی ، ژل و بوتاکس از جمله اقدامات جوان سازی است که در سال های اخیر مورد استقبال فراوان قرار گرفته است. چربی و ژل به عنوان پرکننده (Filler) برای برطرف کردن خطوط عمیق که در اثر افزایش سن در ناحیه صورت ایجاد می شوند کاربرد دارند.هرچند برای شکل دهی به سایر نواحی بدن مانند دست ها، سینه ، باسن و یا هر نقص نسج نرم که تحلیل رفته باشد می توانند مورد استفاده قرار گیرند. بطور خلاصه به چند نکته کاربردی در تزریق این ترکیبات اشاره می شود:

 1. ژل ها ترکیبات اسید هیالورونیک هستند که در حالت عادی نیز در بدن ما یافت می شود.وجود اسید هیالورونیک در نسج زیر پوست، در اواخر نوجوانی و اوایل جوانی در بیشترین میزان خود است و به همین دلیل است که در این سنین پوست در بهترین حالت خود از نظر زیبایی و شادابی و عدم وجود چین و چروک قرار دارد.اسید هیالورونیک قادر به جذب مقادیر زیاد آب است و وجود این آب در زیر پوست همراه با نسج چربی جوان و فراوان سبب شادابی پوست می گردد.بتدریج با افزایش سن میزان اسید هیالورونیک کاهش می یابد و چین و چروک های جلدی ظاهر می گردند.(البته عوامل دیگری نیز در ایجاد این چروک ها دخیل هستند که خارج از حوصله این بحث است). امروزه ترکیبات اسید هیالورونیک در غلظت های مختلف بصورت صنعتی ساخته شده اند و بصورت ژل های آماده تزریق در سرنگ های یک بار مصرف در دسترس قرار دارند. در واقع این یکی از مزایای اصلی این ژل ها محسوب می گردد که تزریق آن ها نسبتا راحت است و نیاز به برداشت از قسمت دیگری از بدن خود فرد ندارند، امری که در مورد چربی صدق نمی کند و برای تزریق چربی باید این چربی از قسمت دیگری از بدن خود فرد برداشته و آماده سازی و تزریق شود.
 2. ژل ها در غلظت های مختلف در دسترس هستند و برای تزریق به نواحی مختلف بدن طراحی متفاوتی دارند.به عنوان مثال ژل های مخصوص تزریق به خطوط پیشانی یا دور چشم غلضت پایین تری دارند در حالیکه ژل های مورد استفاده در زاویه سازی فک دارای غلظت بالاتری هستند.
 3. تزریق ژل اسید هیالورونیک بصورت سرپایی و درمطب قابل انجام است و نیاز به بستری شدن ندارد. درد در هنگام تزریق بر حسب تحمل افراد متفاوت است اما بطور معمول درد خفیف تا متوسط است. برای کاهش درد پزشک معالج از بی حسی موضعی یا ناحیه ای استفاده می کند. در حال حاضر برخی شرکت های سازنده ،ژل های حاوی ماده بی حس کننده نیز ساخته اند که به محض تزریق سبب بی حسی موضع می شود.
 4. مدت دوام ژل ها متفاوت است اما در هر حال ترکیبات اسید هیالورونیک ماندگاری موقتی داشته و برحسب شرکت سازنده دوام شش ماه الی چهار سال دارند.در حال حاضر اغلب ژل های موجود در ایران بین شش ماه تا یک سال ماندگاری دارند.
 5. برای تزریق به نواحی مختلف بدن مقادیر متفاوت ژل مورد استفاده قرار می گیرد که برحسب خواست فرد متقاضی و با راهنمایی پزشک معالج ، میزان آن انتخاب می شود. یکی از نکات اصلی در محاسبه قیمت نهایی تزریق ژل ، مقدار ژل تزریق شده بر حسب سانتی متر مکعب (سی سی) است.
 6.  

تزریق چربی نیازمند برداشت چربی از بدن خود فرد و فرآوری آن و تزریق به ناحیه دیگری از بدن است.در واقع با این کار چربی از یک ناحیه به ناحیه دیگر پیوند می شود.نکات کاربردی تزریق چربی عبارتند از:

 1. تزریق چربی می تواند بصورت سرپایی و در کلینیک یا بصورت بستری در بیمارستان و حین اعمال جراحی دیگر انجام شود. در حال حاضر من شخصا اغلب موارد تزریق چربی را دربیمارستان انجام می دهم. تزریق چربی سبب کاهش چین و چروک پوست و حفظ طراوت پوست می شود.
 2. معمولا در هر بار تزریق چربی حدود یک سوم چربی تزریق شده باقی خواهد ماند و بقیه جذب می شود بنابر این تزریق چربی باید به عنوان پروسه ای در نظر گرفته شود که ممکن است برای یک تا سه بار لازم باشد که انجام شود تا نتیجه نهایی دلخواه بدست آید.
 3. در تزریق چربی باید دقت داشت که حجم مناسب تزریق شود.همانطور که حجم کم نتیجه مناسب نخواهد داشت حجم زیاد هم ماندگاری نخواهد داشت و مقدار زیادی از چربی تزریق شده جذب خواهد شد.
 4. در محاسبه قیمت تزریق چربی ، اغلب حجم تزریق در نظر گرفته نمی شود( برخلاف ژل) اما تعداد نواحی که باید چربی تزریق شود در قیمت نهایی تاثیر گذار است.
 5.  

تزریق بوتاکس برخلاف دو مورد فوق نقش پرکنندگی ندارد و با فلج کردن عضله زیر پوست سبب برطرف شدن چین و چروک پوست می شود. معمولا بوتاکس برای رفع چین های ناحیه پیشانی ، خط اخم و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم مورد استفاده قرار می گیرد هرچند که کاربردهای درمانی نیز دارد.چند نکته کاربردی در مورد بوتاکس عبارتند از:

 1. بوتاکس نام تجاری سم ضعیف شده بوتولینوم است که بصورت یک اشتباه رایج برای تمام انواع تجاری این سم بکار می رود. اسامی برند ها ی معتبر سم بوتولینوم که در حال حاضر در ایران موجود است عبارتند از : دیسپورت، زئومین ، نورونوکس و مصپورت (ایرانی)
 2. بوتاکس اثر موقتی برای چهار تا شش ماه دارد و اغلب پس از این مدت اثر آن ازبین می رود.
 3. درد حین تزریق اغلب خفیف تا متوسط است که معمولا میتوان برای کاهش میزان آن از کرم های بی حس کننده پوست استفاده کرد هرچند که بطور کامل سبب برطرف شدن درد نمی شود.
 4. بوتاکس چین های عمیق که به مرور زمان در روی پوست مستقر شده اند و در حالت استراحت وجود دارند را بطور کامل برطرف نمی کند بلکه فقط عمق چین را کاهش می دهد.اما در برطرف کردن چین های دینامیک که حین حرکات صورت ایجاد می شود کاملا موثر است.
 5.  

اگرچه تزریق چربی ، ژل یا بوتاکس در حال حاضر توسط گروه های مختلف پزشکی انجام می شود ، اما اگر برای انجام این اعمال دنبال جراح پلاستیک با مدرک معتبر فوق تخصصی می گردید می توانید اسامی این پزشکان را از اینجا پیدا کنید.