ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) 

ابدومینوپلاستی از دو کلمه Abdomen به معنای شکم و plasty به معنای تغییر شکل دادن تشکیل شده است.به عبارت دیگر نوعی عمل جراحی زیبایی است که برای اصلاح بد شکلی ،شلی و افتادگی جدار شکم انجام میشود. بطور مختصر چند نکته در مورد این عمل ذکر میشود:

  1. ابدومینوپلاستی شامل مجموعه ای از اعمال متفاوت است که همگی تحت همین عنوان نام گذاری میشوند. به عبارتی وسعت انواع مختلف ابدومینوپلاستی میتواند بسیار متفاوت باشد .این اعمال میتواند بصورت یک عمل کوچکتر (مینی ابدومینوپلاستی ) و یا وسیع تر ( ابدومینوپلاستی دورتادور شکم و کمر یا بعبارتی Circumferential) باشد. میتواند همراه با ساکشن و کشیدن چربی های جدار شکم (لیپو ابدومینوپلاستی) و یا بدون آن انجام شود.
  2. ابدومینوپلاستی بخودی خود عملی بزرگ محسوب میشود. برای انجام این عمل آمادگی های لازم یک عمل جراحی بزرگ باید وجود داشته باشد و باید در مراکز جراحی مطمئن و دارای تجهیزات استاندارد انجام شود.
  3. این عمل باید بوسیله یک جراح مطمئن و ترجیحا دارای مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و زیبایی که می توانید اسامی آنها را در اینجا پیدا کنید ،انجام شود.
  4. قبل از انجام جراحی شخص داوطلب بهتر است سایر روش های بهبود شکل ظاهری شکم مانند استفاده از رژیم های غذایی مناسب و ورزش های منظم را امتحان کند. حتی اگر این روش ها بطور کامل موثر نباشند اما باز هم بهترین نتیجه را از عمل جراحی ابدومینوپلاستی افرادی می گیرند که انگیزه کافی برای تغییر سبک زندگی از یک زندگی کم تحرک به زندگی سالم و پر تحرک را داشته باشند .
  5. ابدومینوپلاستی یک عمل کاهنده وزن نیست.به عبارتی اگر اضافه وزن بیش از حد دارید ودنبال کم کردن این وزن اضافه هستید و نه اینکه بخواهید صرفا شکل ظاهری شکم را بهبود بخشید بهتر است از انجام این عمل صرف نظر کنید. اعمال جراحی کاهنده وزن اعمالی هستند که بر روی معده و روده انجام میشوند و تحت عنوان اعمال جراحی باریاتریک شناخته می شوند. اعمال جراحی باریاتریک سبب می شوند که شخص تمایلی به خوردن غذای زیاد نداشته باشد و یا در صورت خوردن این غذاها میزان جذب آنها از روده را کاهش میدهند و بتدریج سبب کاهش وزن میشوند. البته پس از کاهش وزن ناشی از این گونه اعمال جراحی ،ممکن است افتادگی و شلی زیاد در پوست نقاط مختلف بدن از جمله شکم ایجاد شود که در آن صورت میتوان عمل جراحی ابدومینوپلاستی را برای بهبود ظاهر شکم انجام داد.
  6. در عمل جراحی ابدومینوپلاستی معمولا دو محل برش وجود دارد که اولی یک برش بزرگ در زیر شکم است که از برجستگی قدامی فوقانی لگن در یک طرف شروع و تا سمت مقابل ادامه دارد و برش دیگر در اطراف ناف واقع میشود. محل این برش ها البته در ناحیه ای است که با پوشیدن لباس زیر و همچنین قرار گرفتن در داخل ناف ممکن است در معرض دید نباشد اما به هرحال بطور کامل محو نمیشود.
  7. در خانم هایی که تصمیم به حاملگی بعدی دارند بهتر است انجام این عمل به بعد از حاملگی و اتمام شیردهی کودک موکول شود زیرا حاملگی میتواند نتیجه عمل را از بین ببرد و سبب شلی مجدد جدار شکم شود.
  8. مصرف سیگار یکی از مواردی است که احتمال بروز عوارض و از جمله احتمال نکروز و سیاه شدن قسمت مرکزی پایین جدار شکم را افزایش میدهد و باید قبل از انجام ابدومینوپلاستی قطع شود.
  9. این عمل جراحی نیز میتواند عوارضی بدنبال داشته باشد.علاوه بر عوارض بیهوشی و یک سری عوارض عمومی اعمال جراحی مانند خونریزی یا عفونت ، عوارض مخصوص به خود این عمل هم وجود دارند که از آن جمله میتوان احتمال نکروز یا سیاه شدن ناف ،احتمال نکروز یا سیاه شدن قسمتی از پوست جدار شکم، ایجاد نامنظمی هایی در جدار شکم که گاهی نیاز به اعمال جراحی اصلاحی دارند را ذکر نمود.
  10. پس از عمل ،نیاز به بستن شکم بند برای چند ماه و پرهیز از فعالیت های ورزشی سنگین برای یک تا دوماه ممکن است وجود داشته باشد.