یکی از اعمالی که متخصصین جراحی پلاستیک بطور روزمره با آن مواجه هستند بازسازی پستان در زنانی است که قبلا بدلیلی (اغلب بدلیل بدخیمی ها ) تحت عمل جراحی برداشتن پستان قرار گرفته اند.امروزه تعداد اعمال جراحی حفظ کننده پستان حتی در مورد سرطان نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته است .اگرچه جراحان سعی میکنند تا حد ممکن در مواردی که بتوان قسمتی از پستان که دچار بدخیمی است را بردارند از برداشتن تمام پستان خودداری کنند اما در مواردی این کار امکان پذیر نیست و بناچار تمام نسج پستان برداشته میشود.

بازسازی پستان ممکن است برحسب زمان نسبت به جراحی اولیه به دو روش انجام شود:

۱ . بلافاصله و همزمان با عمل جراحی برداشتن پستان

۲ .  بصورت تاخیری و پس از خاتمه جراحی برداشت پستان و خاتمه دوره شیمی درمانی و رادیوتراپی.

در حال حاضر در ایران اغلب به روش دوم عمل می شود.بازسازی پستان نیازمند چند مرحله عمل جراحی است.

بازسازی بوسیله جراح پلاستیک و ترمیمی انجام میشود. برای بازسازی پستان تکنیک های جراحی مختلفی وجود دارد. جراح ارزیابی می کند که آیا  میتوان فقط با گذاشتن یک پروتز مصنوعی (سیلیکون یا سالین) پستان را باز سازی  کرد یا علاوه بر کاشتن پروتز باید از نسج بدن خود بیمار نیز استفاده نمود.در صورتی که نیاز به استفاده از نسج پستان باشد معمولا جراح یکی از عضلات شکم یا جدار قفسه سینه را آزاد کرده و برای بازسازی پستان علاوه بر گذاشتن پروتز این عضله را همراه با پوست روی آن برای بازسازی مورد استفاده قرار میدهد.(اصطلاحا باز سازی با فلپ و پروتز انجام میشود.) البته امکان بازسازی تنها با استفاده از فلپ (بدون نیاز به پروتز) هم وجود دارد.

پس از بازسازی پستان در یک عمل جراحی دیگر بازسازی نوک سینه و هاله اطراف آن نیز انجام میشود.باز سازی نوک سینه غالبا ۴-۶ ماه پس از عمل انجام می شود.

گاهی بدلیل رادیوتراپی قبلی پوست جدار قفسه سینه برای انجام جراحی مناسب نیست.در اینگونه موارد ممکن است جراح پلاستیک تصمیم بگیرد ابتدا یک متسع کننده  بافتی (tissue expander) در جدار قفسه سینه گذاشته شود. با تزریق سرم نرمال سالین به تناوب بداخل متسع کننده بافتی ، بتدریج فضای کافی جهت گذاشتن پروتز ایجاد می شود . سپس در یک عمل دیگر پس از برداشتن متسع کننده بافتی ، پروتز سینه کار گذاشته می شود.در مواردی لازم میشود پستان طرف مقابل نیز همزمان با بازسازی نوک پستان با عمل ماموپلاستی بازسازی شود تا دوپستان شکل قرینه و یکسانی داشته باشد. باید توجه داشت که پس از عمل محل برش های جراحی تا حدی قابل رویت خواهد بود هرچند معمولا محل برش های برداشت فلپ معمولا در نواحی کمتر قابل رویت بدن مانند پایین شکم یا پشت قفسه سینه قرار میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *